Батлав
Сургалтын
менежер
...................................
/
Л. Пүрэвжав /
Дадлага удирдсан багш
.................................../ Д. Даваажаргал/
2016.11.20
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр №1
Сэдэв: Үйлдэлийн дараалал, Шугаман үйлдлийн
дараалал.
Хугацаа: 80
минут
Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 12 жилийн VIII анги
Зорилго: Аливаа мэдээллийг боловсруулах үйлийг төлөвлөн гүйцэтгэх арга
барилд
суралцах.
Зорилт:
- Аливаа үйл
ажиллагааг төлөвлөх, гүйцэтгэх;
- Программ нь
компьютер биелүүлэхээр, түүнд ойлгомжтойгоор бичигдсэн үйлдлийн дараалал
болохыг ойлгох;
Хэрэглэгдэхүүн:
Багшийн хэрэглэгдэхүүн
|
Сурагчийн хэрэглэгдэхүүн
|
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
Хэрэглэгдэхүүн
Самбар
Ажлын хуудас
|
Сурах бичиг
Бал
Дэвтэр
Шугам
|
Арга аргын хослолууд: Дагуулан сургах арга, Харилцан ярилцах
Арга зүй: Хосоор
ажиллана.
Агуулга
№
|
Хичээлийн үе шат
/хугацаа/
|
Багшийн үйл ажиллагаа (Б)
Сурагчийн үйл ажиллагаа (С)
|
♣ Багшийн анхаарах зүйлс
|
1
|
Сэргээн санах, сэдэл үүсгэх
(2 минут)
|
Б: Сурагчидтай мэндлэнэ.
С: Багштай
мэндлэнэ.
Б: Өмнөх хичээл
дээр бид олон программын орчин талаар үзсэн билээ.
Олон программын орчин
гэж юуг хэлэх вэ?
С: Тийм
Íýãýí çýðýã îëîí
ïðîãðàìì àæèëëàæ, õýä õýäýí àñóóäëûã çýðýã øèéäâýðëýõ
áîëîìæèéã
îëãîäîã îð÷íûã îëîí áîäëîãûí áóþó îëîí ïðîãðàììûí îð÷èí ãýíý.
Б: Өнөөдөр бүгдээрээ
Шугаман үйлдэлийн дараалал гэсэн сэдвийг үзэх болно.
|
Сурагчдыг хичээлд идэвхтэй оролцохыг уриалах
|
2
|
Шинэ мэдлэг олгох
(40 минут)
|
Б: Үйлдлийн
дарааллыг үгээр тодорхойлох
талаар
сурах бичиг, багшийн өгсөн эх сурвалж,
материалаас
хялбар жишээнд тулгуурлан
судална.
•
Алхан хээ зурах, дүрсийн талбай олох, тэгш
өнцөгтийн
талбай олох үйлдлийн дарааллыг
үгээр
болон Яст мэлхийн урлан программаар
дүрсэлнэ.
•
Сурах бичгийн 20 дугаар хуудас, Алгоритм 1-ийг
ажиллана.
Яст
мэлхийн урлан программаар хялбар дүрс
зурах
алгоритмыг дүрслэн зурж, ажиллуулан үр
дүнг
үзэж, тайлбарлана.
•
Яст мэлхийн урлан программаар дүрсэлсэн
алгоритмаа
үгээр илэрхийлнэ.
•
Алгоритмыг биелүүлэн үр дүнг тооцоолох дадлага
ажил хийнэ.
Файл,
хавтас хуулах, зөөх, нэр солих, устгах
үйлдлийн
дарааллыг үгээр илэрхийлж, түүнийгээ
зөв
тодорхойлогдсон эсэхийг биелүүлэн хянах
дадлага ажил хийнэ.
С: Багшид хийсэн зүйлээ шалгуулна.
|
Сурагчдад мэдээлэл өгөхдөө
Ойлгомжтой жишээ ашиглаж сурагч бүрт тодорхой хэмжээний
мэдлэг олгоход анхаарах
Сурагч бүрийг идэвхтэй оролцуулахад анхаарах
|
3
|
Бататгах
(25мин)
|
Б:Paint программаар шулуун, тойрог,
эллипс, тэгш
өнцөгт
зурах үйлдлийн дарааллыг тодорхойлж,
биелүүлэн
туршина.
•
Paint программаар битүү дүрс зурж будах
үйлдлийн
дарааллыг тодорхойлж, биелүүлэн
туршина.
Сурах
бичиг ашиглан алхан хээ, дугуйн талбай,
периметр
олох зэрэг хялбар бодлогын алгоритмыг
үгээр
илэрхийлж, үр дүнг тооцоолж, Яст мэлхийн
урлан
программаар дүрслэх, тодорхой утга дээр
биелүүлэн
үр дүнг тооцоолох дадлага ажил хийнэ.
|
|
4
|
Үнэлгээ
(5 минут)
|
Ажлын хуудсаар үнэлнэ.
|
Сурагч бүрээр үнэн зөв бөглүүлж авахад анхаарах
|
5
|
Дүгнэлт
(4 минут)
|
Багш сурагчдын гүйцэтгэлд нэгдсэн дүгнэлт өгнө.
|
|
6
|
Гэрийн даалгавар
(1
минут)
|
Гэрт анги хийсэн зүйлээ эргэн санаж давтаарай.
|
Хөтөлбөр боловсруулсан: МЗМ 4б Б.Гантулга
Ажлын хуудас 1. 1. a,
b катетуудтай тэгш өнцөгт гурвалжны гипотенуз, талбай,
периметрийг олох
бодлогын алгоритмын блок схем дэх дутуу үйлдлүүдийг нөхөөрэй.
2. a талтай шоо
дөрвөлжин (куб)-ийн бүтэн гадаргуугийн талбай болон эзлэхүүнийг олох
бодлогын алгоритм:
1. Талын утга a-г оруул.
2. Кубын бүтэн гадаргуугийн
талбайг тооцоолж, s-д хий. s = 6*a*a
3. Кубын эзлэхүүнийг тооцоолж, v-д
хий. v = a*a*a
4. s ба v-гийн
утгыг хэвлэ.
5.
төгсгөх.