Батлав
Сургалтын
менежер
...................................
/
Л. Пүрэвжав /
Дадлага удирдсан багш
.................................../ Д. Даваажаргал/
2016.11.20
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр №2
Сэдэв: Салаалсан алгоритм
Хугацаа: 80
минут
Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 12 жилийн VIII анги
Зорилго: Компьютерийн
техник хангамжийн үзүүлэлт, хэмжих нэгжийн талаар ойлгож,
түүний
талаарх мэдээллийг үзэх, тайлбарлах.
Зорилт:
--
Үйлдлийн дараалал нь нөхцөлөөс хамаарч өөр өөр үйлдэл хийж болохыг ойлгох;
--
Салаалсан алгоритмыг үгээр илэрхийлэх;
-- Үгээр илэрхийлсэн
үйлдлийн дарааллыг биелүүлж, үр дүнг тооцоолох.
Хэрэглэгдэхүүн:
Багшийн хэрэглэгдэхүүн
|
Сурагчийн хэрэглэгдэхүүн
|
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
Хэрэглэгдэхүүн
Самбар
Ажлын хуудас
|
Сурах бичиг
Бал
Дэвтэр
Шугам
Turtle
Art
|
Арга аргын хослолууд: Дагуулан сургах арга, Харилцан ярилцах
Арга зүй: Хосоор
ажиллана.
Агуулга
№
|
Хичээлийн үе шат
/хугацаа/
|
Багшийн үйл ажиллагаа (Б)
Сурагчийн үйл ажиллагаа (С)
|
♣ Багшийн анхаарах зүйлс
|
1
|
Сэргээн санах, сэдэл үүсгэх
(2 минут)
|
Б: Сурагчидтай мэндлэнэ.
С: Багштай мэндлэнэ.
Б: Өмнөх хичээл дээр
бид олон программын орчин
талаар үзсэн билээ.
Олон программын орчин
гэж юуг хэлэх вэ?
С: Тийм
Íýãýí çýðýã îëîí
ïðîãðàìì àæèëëàæ, õýä õýäýí àñóóäëûã çýðýã øèéäâýðëýõ
áîëîìæèéã
îëãîäîã îð÷íûã îëîí áîäëîãûí áóþó îëîí ïðîãðàììûí îð÷èí ãýíý.
Б: Өнөөдөр бүгдээрээ Шугаман үйлдэлийн дараалал гэсэн
сэдвийг үзэх болно.
|
Сурагчдыг хичээлд идэвхтэй оролцохыг уриалах
|
2
|
Шинэ мэдлэг олгох
(40 минут)
|
Б: Үйлдлийн
дараалалд нөхцөл тооцох, салаалсан
алгоритмыг
үгээр хэрхэн илэрхийлэх талаар сурах
бичиг
дэх жишээнд тулгуурлан судална.
•
Сурах бичгийн 24 дүгээр хуудасны алгоритм 4,
5-ыг
ажиллуулна.
•
Зам хөндлөн гарах, файл хадгалах зэрэг үйлдлийн
дараалалд
үүсэх нөхцөлийг хэрхэн тооцож,
алгоритмыг
илэрхийлснийг уншиж ойлгоод,
алгоритмтай ажиллана.
Сурах
бичгийн 24 дүгээр хуудасны алгоритм 6
буюу
тооны тэгш сондгой эсэхийг тодорхойлох,
хоёр
тооны ихийг олох зэрэг жишээг судлан
салаалсан
алгоритмыг үгээр илэрхийлэх, ижил
төстэй
бусад хялбар алгоритмыг дүрслэх,
дүрсэлсэн
алгоритмаа тайлбарлаж, тодорхой утга
дээр
биелүүлэн үр дүнг тооцоолох дадлага ажил
хийнэ.
•
Салаалсан алгоритмын жишээ гаргах, түүнийг
үгээр илэрхийлэх дадлага ажил хийнэ.
С: Багшид хийсэн зүйлээ шалгуулна.
|
Сурагчдад мэдээлэл өгөхдөө
Ойлгомжтой жишээ ашиглаж сурагч бүрт тодорхой хэмжээний
мэдлэг олгоход анхаарах
Сурагч бүрийг идэвхтэй оролцуулахад анхаарах
|
3
|
Бататгах
(25мин)
|
Б:Тооны
тэгш сондгой эсэхийг тодорхойлох, хоёр
тооны
ихийг олох зэрэг хялбар салаалсан
алгоритмыг
Яст мэлхийн урлан программаар
дүрсэлж,
оролтын тодорхой өгөгдөл дээр
ажиллуулах
дадлага ажил хийнэ.
Багшийн
өгсөн хялбар салаалсан алгоритмыг үгээр
илэрхийлж,
Яст мэлхийн урлан программд дүрслэн
ажиллуулж,
үр дүнг тооцох дадлага ажил хийнэ.
|
|
4
|
Үнэлгээ
(5 минут)
|
Ажлын хуудсаар үнэлнэ.
|
Сурагч бүрээр үнэн зөв бөглүүлж авахад анхаарах
|
5
|
Дүгнэлт
(4 минут)
|
Ажлын хуудсаа хурааж авч үнэлнэ.
|
|
6
|
Гэрийн даалгавар
(1
минут)
|
Гэрт анги хийсэн зүйлээ эргэн санаж давтаарай.
|
Хөтөлбөр боловсруулсан: МЗМ 4б
Б.Гантулга
Батлав
Сургалтын
менежер
...................................
/
Л. Пүрэвжав /
Дадлага удирдсан багш
.................................../ Д. Даваажаргал/
2016.11.20
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр №2
Сэдэв: Салаалсан алгоритм
Хугацаа: 80
минут
Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 12 жилийн VIII анги
Зорилго: Компьютерийн
техник хангамжийн үзүүлэлт, хэмжих нэгжийн талаар ойлгож,
түүний
талаарх мэдээллийг үзэх, тайлбарлах.
Зорилт:
--
Үйлдлийн дараалал нь нөхцөлөөс хамаарч өөр өөр үйлдэл хийж болохыг ойлгох;
--
Салаалсан алгоритмыг үгээр илэрхийлэх;
-- Үгээр илэрхийлсэн
үйлдлийн дарааллыг биелүүлж, үр дүнг тооцоолох.
Хэрэглэгдэхүүн:
Багшийн хэрэглэгдэхүүн
|
Сурагчийн хэрэглэгдэхүүн
|
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
Хэрэглэгдэхүүн
Самбар
Ажлын хуудас
|
Сурах бичиг
Бал
Дэвтэр
Шугам
Turtle
Art
|
Арга аргын хослолууд: Дагуулан сургах арга, Харилцан ярилцах
Арга зүй: Хосоор
ажиллана.
Агуулга
№
|
Хичээлийн үе шат
/хугацаа/
|
Багшийн үйл ажиллагаа (Б)
Сурагчийн үйл ажиллагаа (С)
|
♣ Багшийн анхаарах зүйлс
|
1
|
Сэргээн санах, сэдэл үүсгэх
(2 минут)
|
Б: Сурагчидтай мэндлэнэ.
С: Багштай мэндлэнэ.
Б: Өмнөх хичээл дээр
бид олон программын орчин
талаар үзсэн билээ.
Олон программын орчин
гэж юуг хэлэх вэ?
С: Тийм
Íýãýí çýðýã îëîí
ïðîãðàìì àæèëëàæ, õýä õýäýí àñóóäëûã çýðýã øèéäâýðëýõ
áîëîìæèéã
îëãîäîã îð÷íûã îëîí áîäëîãûí áóþó îëîí ïðîãðàììûí îð÷èí ãýíý.
Б: Өнөөдөр бүгдээрээ Шугаман үйлдэлийн дараалал гэсэн
сэдвийг үзэх болно.
|
Сурагчдыг хичээлд идэвхтэй оролцохыг уриалах
|
2
|
Шинэ мэдлэг олгох
(40 минут)
|
Б: Үйлдлийн
дараалалд нөхцөл тооцох, салаалсан
алгоритмыг
үгээр хэрхэн илэрхийлэх талаар сурах
бичиг
дэх жишээнд тулгуурлан судална.
•
Сурах бичгийн 24 дүгээр хуудасны алгоритм 4,
5-ыг
ажиллуулна.
•
Зам хөндлөн гарах, файл хадгалах зэрэг үйлдлийн
дараалалд
үүсэх нөхцөлийг хэрхэн тооцож,
алгоритмыг
илэрхийлснийг уншиж ойлгоод,
алгоритмтай ажиллана.
Сурах
бичгийн 24 дүгээр хуудасны алгоритм 6
буюу
тооны тэгш сондгой эсэхийг тодорхойлох,
хоёр
тооны ихийг олох зэрэг жишээг судлан
салаалсан
алгоритмыг үгээр илэрхийлэх, ижил
төстэй
бусад хялбар алгоритмыг дүрслэх,
дүрсэлсэн
алгоритмаа тайлбарлаж, тодорхой утга
дээр
биелүүлэн үр дүнг тооцоолох дадлага ажил
хийнэ.
•
Салаалсан алгоритмын жишээ гаргах, түүнийг
үгээр илэрхийлэх дадлага ажил хийнэ.
С: Багшид хийсэн зүйлээ шалгуулна.
|
Сурагчдад мэдээлэл өгөхдөө
Ойлгомжтой жишээ ашиглаж сурагч бүрт тодорхой хэмжээний
мэдлэг олгоход анхаарах
Сурагч бүрийг идэвхтэй оролцуулахад анхаарах
|
3
|
Бататгах
(25мин)
|
Б:Тооны
тэгш сондгой эсэхийг тодорхойлох, хоёр
тооны
ихийг олох зэрэг хялбар салаалсан
алгоритмыг
Яст мэлхийн урлан программаар
дүрсэлж,
оролтын тодорхой өгөгдөл дээр
ажиллуулах
дадлага ажил хийнэ.
Багшийн
өгсөн хялбар салаалсан алгоритмыг үгээр
илэрхийлж,
Яст мэлхийн урлан программд дүрслэн
ажиллуулж,
үр дүнг тооцох дадлага ажил хийнэ.
|
|
4
|
Үнэлгээ
(5 минут)
|
Ажлын хуудсаар үнэлнэ.
|
Сурагч бүрээр үнэн зөв бөглүүлж авахад анхаарах
|
5
|
Дүгнэлт
(4 минут)
|
Ажлын хуудсаа хурааж авч үнэлнэ.
|
|
6
|
Гэрийн даалгавар
(1
минут)
|
Гэрт анги хийсэн зүйлээ эргэн санаж давтаарай.
|
Хөтөлбөр боловсруулсан: МЗМ 4б
Б.Гантулга
Ажлын хуудас 1. Өгсөн машины дугаараар тухайн машин
ажлын аль өдөр замын хөдөлгөөнд оролцохгүй болохыг
тодорхойлдог алгоритмыг блок схемээр өгчээ. Тэгвэл:
а. Хоосон блокт тохирох үйлдлийг бичиж алгоритмыг
гүйцээх;
б. Алгоритмыг үгээр илэрхийлэх.
Ажлын хуудас 2.
1. Дараах алгоритмуудын үр дүн юу вэ? Ямар бодлогын
алгоритм бэ? Алгоритмыг Яст мэлхийн
урлан программд оруулаад ажиллуулж үзээрэй. Блок
схемээр дүрслээрэй.
No comments:
Post a Comment